Periodontoloji

Periodontoloji, dişeti hastalıkları ve dişeti ile dişleri destekleyen yapıların (periodontyum) hastalıklarının teşhis, tedavi ve önlenmesiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Periodontoloji, periodontal hastalıkları (dişeti hastalıkları) inceleyerek, tedavi etme ve bu hastalıkların ilerlemesini durdurma konusunda uzmanlaşmıştır.

Periodontal hastalıklar, dişeti iltihabından (gingivitis) periodontitis olarak bilinen daha ciddi bir duruma ilerleyebilir. Periodontitis, dişeti dokusunun iltihaplanmasının yanı sıra periodontal dokuların, kemik ve liflerin hasar gördüğü bir durumdur. Tedavi edilmezse diş kaybına yol açabilir.

Periodontologlar, periodontal hastalıkların teşhisini koymak için çeşitli yöntemler kullanır. Bunlar arasında ağız muayenesi, diş eti sondalama, röntgen çekimleri, diş eti durumunu değerlendirmek için ölçümler ve gerekirse diğer laboratuvar testleri yer alabilir.

Periodontoloji tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve yaygınlığına bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 1. Diş Temizliği (Scaling ve Root Planing): Diş yüzeylerinde biriken tartar ve plakların temizlenmesi işlemidir. Amaç, bakteri birikimini azaltmak ve diş eti sağlığını desteklemektir.
 2. Cerrahi Tedavi: İleri durumdaki periodontitis vakalarında, diş eti cebi temizlenerek, diş kökleri üzerindeki düzensizlikler giderilebilir veya kemik greftleri uygulanabilir.
 3. Antibiyotik Tedavisi: Bazı durumlarda, periodontal enfeksiyonu kontrol altına almak için antibiyotikler reçete edilebilir.
 4. Periodontal Bakım: Periodontal hastalıkların ilerlemesini önlemek ve düzenli olarak diş sağlığını sürdürmek için periyodik diş temizliği ve kontrolleri gereklidir.

Periodontoloji, diş ve dişeti sağlığına büyük önem verir ve periodontal hastalıkların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Dişeti kanaması, diş eti çekilmesi, dişler arasında boşluklar, diş eti şişmesi veya ağız kokusu gibi sorunlar yaşıyorsanız, periodontologa başvurmanız önemlidir. Periodontologlar, diş ve dişeti sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak tedavi planları sunabilirler.

  Ücretsiz Danışma & Bilgi Formu

  "Uzman Hekimlerimiz Sorularınıza Anında Yanıt Verecektir."

  Hakkımızda

  Ora Dental Klinik, hasta odaklı hizmet anlayışını benimseyen, deneyimli hekim kadrosu ve güler yüzlü personelleri ile sizlere en kaliteli ve güvenilir diş tedavisi hizmetini sunmayı hedefleyen bir kuruluştur.

  Çalışma Saatlerimiz

  Pazartesi - C.tesi: 9:00 - 19:00Pazar: 10:00 - 16:00
  Adres Tarifi

  İletişim Bilgileri

  İkitelli Osb Mah. Süleyman Demirel Blv. Esot İş Merkezi No: 6 /1B Başakşehir - İstanbulTel: +90 544 411 12 02Mail: info@dentaloraclinic.com.tr